- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 140 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 6.9577 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1800 RPM | 264.3549 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Type | B3 |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 487.3933 lb/in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 6.9577 in |
| Torque at 600 RPM | 670.1658 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 14.2 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Gear Style | B3 |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Torque at 300 RPM | 1119.744 lb/in |
| Outside Dia. | 14.2 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 379.7256 lb/in |
| No. of Teeth | 140 |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 200 RPM | 1424.365 lb/in |
| Weight | 13.3 LB |
| EAN or UPC | 697950056630 |

