- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 160 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 16 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 16.2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 264.3549 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 16.2 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Torque at 200 RPM | 1424.365 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 670.1658 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Torque at 300 RPM | 1119.744 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Pitch Diameter [Min] | 16 in |
| No. of Teeth | 160 |
| Type | B3 |
| Set Screw | No |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 900 RPM | 487.3933 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Torque at 1200 RPM | 379.7256 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1 in |
| Weight | 15.68 LB |
| EAN or UPC | 697950056661 |

