- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 160 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 16 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 16.2 in |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 200 RPM | 1424.365 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 264.3549 lb/in |
| Pitch Diameter | 16 in |
| Origin | Reborable |
| Type | B3 |
| Torque at 300 RPM | 1119.744 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 16.2 in |
| Torque at 900 RPM | 487.3933 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 379.7256 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 16 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Projection | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 670.1658 lb/in |
| No. of Teeth | 160 |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 2 in |
| Weight | 15.68 LB |
| EAN or UPC | 697950056661 |

