- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 108 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 9 in |
| Torque at 1800 RPM | 143.207 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Torque at 300 RPM | 457.9817 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | No |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 9.17 in |
| Torque at 900 RPM | 244.3969 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| Gear Style | B3 |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 1200 RPM | 198.0035 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 9.166 in |
| No. of Teeth | 108 |
| Torque at 200 RPM | 542.015 lb/in |
| Type | B3 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Origin | Reborable |
| Class | 6 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Weight | 6.36 LB |
| EAN or UPC | 697950057156 |

