- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 108 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 9 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.75 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Gear Style | B3 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Pitch Diameter | 9 in |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Outside Dia. | 9.17 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter [Min] | 9 in |
| Set Screw | No |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Torque at 300 RPM | 457.9817 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 143.207 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 542.015 lb/in |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Torque at 1200 RPM | 198.0035 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 108 |
| Set Screw Size | N/A |
| Type | B3 |
| Origin | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 244.3969 lb/in |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. [Min] | 9.166 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Weight | 6.36 LB |
| EAN or UPC | 697950057156 |

