- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 7.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 5/8 in |
| Gear Style | B3 |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 131.6522 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 7.625 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Torque at 300 RPM | 262.6042 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Type | B3 |
| Torque at 200 RPM | 315.125 lb/in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Outside Dia. | 7.625 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 120 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 2.4845 in |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 7.5 in |
| Torque at 1800 RPM | 75.63 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 106.6173 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 176.47 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 7.5 in |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Weight | 3.5 LB |
| EAN or UPC | 697950057767 |

