- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 120 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 7.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 5/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 7.625 in |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| Material | Cast Iron |
| Diametral Pitch | 16 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 1.4375 in |
| Outside Dia. | 7.625 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B3 |
| Hub Dia. | 2.4845 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.625 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 7.5 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/16 in |
| Type | B3 |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 75.63 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 176.47 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 262.6042 lb/in |
| No. of Teeth | 120 |
| Torque at 200 RPM | 315.125 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 7.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | 106.6173 lb/in |
| Class | 6 |
| Torque at 900 RPM | 131.6522 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 3.5 LB |
| EAN or UPC | 697950057767 |

