- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 10.667 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 4.25 in |
| Type | B1 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | 2783.604 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 1960.778 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 3081.222 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 10.667 in |
| Material | Cast Iron |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 6932.75 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 7/16 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 10.666 in |
| Origin | Reborable |
| Diametral Pitch | 3 |
| Outside Dia. | 11.333 in |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 4306.708 lb/in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Max] | 3 3/16 in |
| Hub Dia. | 5.2345 in |
| Bore Size [Max] | 3.1875 in |
| Outside Dia. [Min] | 11.333 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Gear Style | B1 |
| Bore Size | 1.4375 in |
| No. of Teeth | 32 |
| Weight | 58.18 LB |
| EAN or UPC | 697950053417 |

