- B1 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 3 Diametral Pitch
- 10.667 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 3081.222 lb/in |
| Outside Dia. | 11.333 in |
| Pitch Diameter | 10.666 in |
| Outside Dia. [Min] | 11.333 in |
| Class | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Hub Dia. | 5.2345 in |
| Type | B1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 600 RPM | 4306.708 lb/in |
| Gear Style | B1 |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 1.4375 in |
| Hub Projection | 1 1/4 in |
| Pitch Diameter [Min] | 10.667 in |
| Torque at 1200 RPM | 2783.604 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Cast Iron |
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 3 |
| Length Through Bore | 4.25 in |
| Torque at 1800 RPM | 1960.778 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 7/16 in |
| Torque at 300 RPM | 6932.75 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 3 3/16 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 3.1875 in |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 32 |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 8508.375 lb/in |
| Weight | 58.18 LB |
| EAN or UPC | 697950053417 |

