- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 2450.972 lb/in |
| Type | B3 |
| Torque at 1200 RPM | 1890.75 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Class | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 20.5 in |
| Torque at 600 RPM | 3466.375 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1800 RPM | 1295.514 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Material | Cast Iron |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 300 RPM | 5882.333 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 20.5 in |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Torque at 200 RPM | 7563 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| Bore Dia. [Max] | 2 11/16 in |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 80 |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Set Screw | No |
| Bore Size | 1.375 in |
| Bore Size [Max] | 2.6875 in |
| Hub Dia. | 4.4845 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Diametral Pitch | 4 |
| Weight | 72.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054100 |

