- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 7563 lb/in |
| Hub Dia. | 4.4845 in |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 80 |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 2450.972 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 3/8 in |
| Torque at 600 RPM | 3466.375 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 1295.514 lb/in |
| Bore Size | 1.375 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 20 in |
| Outside Dia. [Min] | 20.5 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 5882.333 lb/in |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 11/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Type | B3 |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 1200 RPM | 1890.75 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Outside Dia. | 20.5 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 4 |
| Bore Size [Max] | 2.6875 in |
| Weight | 72.0 LB |
| EAN or UPC | 697950054100 |

