- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 10 |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 5/8 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| Outside Dia. | 1.6000 in |
| Bore Size [Max] | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.6000 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Set Screw | Yes |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 14 |
| Keyway | w/Keyway |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Type | B |
| Pitch Diameter [Min] | 1.400 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 1.400 in |
| Class | 6 |
| Weight | 0.44 LB |
| EAN or UPC | 697950438924 |

