- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Type | B |
| No. of Teeth | 14 |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Pitch Diameter [Min] | 1.400 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw | Yes |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.400 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. | 1.6000 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Bore Size [Max] | 5/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.6000 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Origin | Finished Bore |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.44 LB |
| EAN or UPC | 697950438924 |

