- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 1.8000 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size [Max] | 3/4 in |
| Set Screw | Yes |
| Diametral Pitch | 10 |
| Material | Steel |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/Keyway |
| Pitch Diameter | 1 1/2 in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Outside Dia. | 1.7000 in |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Type | Bored to Size |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| No. of Teeth | 16 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 1.600 in |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.57 LB |
| EAN or UPC | 697950438948 |

