- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 1.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 1 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| No. of Teeth | 16 |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.600 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 3/4 in |
| Outside Dia. | 1.7000 in |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| Type | B |
| Set Screw | Yes |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 3/4 in |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. [Min] | 1.8000 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Material | Steel |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.57 LB |
| EAN or UPC | 697950438948 |

