- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Origin | Finished Bore |
| Gear Style | B |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Set Screw | Yes |
| Outside Dia. [Min] | 2.2000 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Outside Dia. | 2.2000 in |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Class | 6 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| Hub Dia. | 1.7188 in |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 697950438986 |

