- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Origin | Finished Bore |
| Gear Style | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 157.563 lb/in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Torque at 1800 RPM | 131.302 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Type | B |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Bore Size [Max] | 1 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Torque at 200 RPM | 236.344 lb/in |
| Outside Dia. | 2.2000 in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 2.2000 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Keyway | w/Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 226.89 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 900 RPM | 175.069 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 600 RPM | 197.478 lb/in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Hub Dia. | 1.7188 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Length Through Bore | 1 5/8 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 697950438986 |

