- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 7/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Bore Size [Max] | 1 1/2 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Length Through Bore | 1 7/8 in |
| Torque at 300 RPM | 1186.971 lb/in |
| No. of Teeth | 60 |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Outside Dia. [Min] | 6.2000 in |
| Torque at 900 RPM | 633.0511 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1800 RPM | 370.7971 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 1402.306 lb/in |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1200 RPM | 511.5529 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 600 RPM | 823.5267 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 6.2000 in |
| Weight | 8.7 LB |
| EAN or UPC | 697950056456 |

