- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 1200 RPM | 511.5529 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1 7/8 in |
| Outside Dia. | 6.2000 in |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 6.2000 in |
| Torque at 600 RPM | 823.5267 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B |
| Torque at 300 RPM | 1186.971 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 1402.306 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Size [Max] | 1 1/2 in |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 7/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Torque at 1800 RPM | 370.7971 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 633.0511 lb/in |
| Material | Steel |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 60 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Weight | 8.7 LB |
| EAN or UPC | 697950056456 |

