- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Origin | Finished Bore |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| No. of Teeth | 21 |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Type | B |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.9170 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size | 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Material | Steel |
| Gear Style | B |
| Bore Type | Bored to Size |
| Outside Dia. | 1.9200 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1 3/4 in |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 3/4 in |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| Keyway | w/Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.55 LB |
| EAN or UPC | 697950439129 |

