- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 115.546 lb/in |
| Material | Steel |
| Keyway | w/Keyway |
| Length Through Bore | 1 1/4 in |
| AGMA Quality | 6 |
| No. of Teeth | 21 |
| Torque at 1200 RPM | 86.134 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 3/4 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Type | Bored to Size |
| Outside Dia. [Min] | 1.9170 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Origin | Finished Bore |
| Type | B |
| Torque at 900 RPM | 93.137 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1 3/4 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Torque at 600 RPM | 103.991 lb/in |
| Pitch Diameter | 1 3/4 in |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Bore Size [Max] | 7/8 in |
| Class | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 122.899 lb/in |
| Outside Dia. | 1.9200 in |
| Set Screw | Yes |
| Weight | 0.55 LB |
| EAN or UPC | 697950439129 |

