- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Set Screw Location | (1) At 90° F/Keyway |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 300 RPM | 300.419 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 183.823 lb/in |
| Gear Style | B |
| No. of Teeth | 24 |
| O.D. | 2.167 in |
| Face Width | 0.75 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 600 RPM | 248.949 lb/in |
| Class | 6 |
| Hub Style | B |
| Torque at 200 RPM | 330.881 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.125 in |
| Outside Dia. [Min] | 2.1660 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Finished Bore Size | 0.75 in |
| Bore Size | 3/4 in |
| Keyway Size | 0.188 X 0.094 in |
| Hub Projection | 0.5 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Material | Steel |
| Material External Use | Steel |
| Type | B |
| Hub O.D. | 1.75 in |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| Material Internal Use | Carbon Steel |
| Outside Dia. | 2.1700 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Set Screw Size | 1/4-20 UNC |
| No. of Set Screws | 1 |
| Pressure Angle | 14 1/2 degrees |
| Key Way Size | 0.188 X 0.094 in |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 210.784 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Type | Finished Bore |
| Bore Size [Min] | 0.75 in |
| Pitch Dia. | 2 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Weight | 0.82 LB |
| EAN or UPC | 697950439204 |

