- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 2 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub O.D. | 1.75 in |
| Set Screw Size | 1/4-20 UNC |
| Bore Type | Finished Bore |
| Torque at 200 RPM | 330.881 lb/in |
| Material | Steel |
| Origin | Finished Bore |
| Bore Size | 3/4 in |
| Outside Dia. | 2.1700 in |
| Bore Size [Min] | 0.75 in |
| Type | B |
| Diametral Pitch | 12 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| No. of Set Screws | 1 |
| Material Internal Use | Carbon Steel |
| Torque at 900 RPM | 210.784 lb/in |
| Set Screw Location | (1) At 90° F/Keyway |
| Outside Dia. [Min] | 2.1660 in |
| Pressure Angle | 14 1/2 degrees |
| Pitch Dia. | 2 in |
| Set Screw | Yes |
| Inch/Metric | Inch |
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Material External Use | Steel |
| Finished Bore Size | 0.75 in |
| Pitch Diameter [Min] | 2 in |
| Bore Size [Max] | 1.125 in |
| Hub Projection | 0.5 in |
| Torque at 1800 RPM | 146.008 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 1 in |
| Torque at 1200 RPM | 183.823 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 248.949 lb/in |
| Keyway Size | 0.188 X 0.094 in |
| Keyway | w/Keyway |
| Face Width | 0.75 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 300 RPM | 300.419 lb/in |
| Hub Dia. | 1 3/4 in |
| No. of Teeth | 24 |
| O.D. | 2.167 in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Hub Style | B |
| Key Way Size | 0.188 X 0.094 in |
| Weight | 0.82 LB |
| EAN or UPC | 697950439204 |

