- 0.5 in Belt Pitch
- 3 in Belt Width
- 20 Number of Teeth
- 3.129 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 3 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Width Across Teeth | 1.063 in |
| Bushing Type | Taper-Lock |
| Bore Type | Bushed |
| Bore Range [Max] | 1.25 in |
| Outside Dia. | 3.129 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Belt Size | H |
| Length Through Bore | 1 in |
| Type | KF-1 |
| Bushing Series | 1210 |
| Hub Type | A |
| Hub Projection | 0.312 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 3.183 in |
| Weight | 1.7 LB |
| EAN or UPC | 697950083230 |

