- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7704724 |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Seal Material | None |
| I.D. | 30 mm |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Width | 16.000 mm |
| Weight | 0.481 LB |
| EAN or UPC | 29176032097 |

