- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 16.000 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. | 62 mm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7704724 |
| Weight | 0.481 LB |
| EAN or UPC | 29176032097 |

