- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| I.D. | 30 mm |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Double Shielded |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 16.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 62 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| icNumber | 7697918 |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.474 LB |
| EAN or UPC | 29176027925 |

