- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Width | 16.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7697918 |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| O.D. | 62 mm |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.474 LB |
| EAN or UPC | 29176027925 |

