- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 72 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 17.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696613 |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000058 |

