- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| O.D. | 72 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7696613 |
| I.D. | 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| Width | 17.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000058 |

