- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 17.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| icNumber | 7704726 |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 72 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000065 |

