- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 17.000 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7704726 |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176000065 |

