- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 72 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Width | 17.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| Enclosure | Single Shield |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176027932 |

