- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 35 mm |
| Dynamic Load Rating | 27800 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 17.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 22100 N |
| O.D. | 72 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 0.661 LB |
| EAN or UPC | 29176027932 |

