- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 40 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Material | Steel |
| icNumber | 7702479 |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Single Shield |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 18.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176000072 |

