- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 40 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| icNumber | 7702479 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Width | 18.000 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176000072 |

