- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 40 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| icNumber | 7697694 |
| Width | 18.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 80 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176027963 |

