- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Width | 18.000 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Material | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 28800 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 35500 N |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697694 |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.849 LB |
| EAN or UPC | 29176027963 |

