- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7697283 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 45 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Width | 19.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176000089 |

