- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. | 85 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Width | 19.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7697283 |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176000089 |

