- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 19.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Enclosure | Single Shield |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 85 mm |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7698834 |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176027987 |

