- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| O.D. | 85 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| icNumber | 7698834 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Width | 19.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176027987 |

