- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 45 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Single Shield |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7697696 |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Width | 19.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032141 |

