- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| O.D. | 85 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Enclosure | Single Shield |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| icNumber | 7697696 |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 45 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032141 |

