- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 19.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697920 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 85 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032158 |

