- Single Row Radial Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Static Load Rating [Max] | 32000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 19.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7697920 |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 85 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| I.D. | 45 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.97 LB |
| EAN or UPC | 29176032158 |

