- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7698835 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 20.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 90 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 50 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176027994 |

