- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7698835 |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 50 mm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| O.D. | 90 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 20.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176027994 |

