- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Width | 20.000 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 50 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7696942 |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176032172 |

