- Single Row Radial Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 50 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7696942 |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 20.000 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 1.102 LB |
| EAN or UPC | 29176032172 |

